Festival Borštnikovo srečanje

Nahajate se na arhiviranem spletnem mestu 53. Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

53. Festival Borštnikovo srečanje

15.—28. oktober 2018 | Maribor, Slovenija

Skok na vsebino // Skok na meni

Festival Borštnikovo srečanje - Uvodna stran

53. Festival Borštnikovo srečanje


Po motivih iger Howarda Barkerja Ljubezni dobrega moža, Evropejci, Uršula in Nepredvidljive posle

Se mi vsaj ni treba poljubljati

Produkcija VII. semestra GLR in DI, UL AGRFT

Na sporedu

16.10.2018, torek / 21:00 / Komorni oder /

Premiera: 22. februar 2018, Levi oder, SNG Drama Ljubljana
Predstava traja 50 minut in nima odmora. 

Režiser, scenograf in oblikovalec svetlobe Dorian Šilec Petek
Dramaturg Jaka Smerkolj
Kostumografinja Tina Bonča
Avtor glasbe Laren Polič Zdravič

Zasedba
Lea Cok, Mario Dragojević, Urša Kavčič, Urban Kuntarič, Živa Selan, Eva Stražar, Dominik Vodopivec, Matej Zemljič

Mentorji
Dramska igra in gledališka režija: red. prof. Boris Ostan, izr. prof. Jernej Lorenci
Scenografija: izr. prof. mag. Jasna Vastl
Kostumografija: red. prof. Janja Korun, asist. mag. Tina Kolenik
Jezik in govor: izr. prof. dr. Katarina Podbevšek

Predstava govori o ljudeh, ki ne zmorejo doumeti dokončnosti smrti, prav tako pa ne sprejemajo tradicionalnega izročila o posmrtnem življenju. Vera v nebesa in pekel ni predstavljena kot ideologija, temveč kot prazen eksperimentalni konstrukt, scenografija, iluzija. Zato se predstava odmika od tradicionalnega pripovedovanja zgodbe, orisa značajev, realističnega odrskega prostora in jih zamenjuje s čustvi, z razpoloženji in miselnimi fragmenti. Dogodek se krepi v ansambelski rasti in preizkuša tezo kolektivnega ustvarjalnega impulza.

Umetniški ansambel je v snovalnem procesu izhajal iz odlomkov različnih avtorjev (npr. Ionescovih esejev), improvizacij (npr. Punch & Judy), avtobiografskih zgodb idr. Rezultat je popolnoma avtorsko in na zgolj ključno/bistveno zreducirano uprizoritveno besedilo, ki izvajalce (bolj kot v strukturi) podpira v simbolnem, čustvenem, vizualnem in zvočnem izrazu. A predstava kljub temu ne deluje kot metafora, bolj kot poetična slika – gledalcem ne ponuja "bralnega" materiala, temveč celovito gledališko izkušnjo.

Pogovor po predstavi: o predstavi, o procesu, o šoli

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani se vključuje v mednarodni prostor s svojo izobraževalno, umetniško in raziskovalno dejavnostjo ter je članica pomembnih mednarodnih strokovnih združenj, kot so Federation International pour la Recherche Theatrale - International Federation for Theatre Research (FIRT/IFTR), European League of Institutes of the Arts (ELIA), The International Association of Schools of Cinema and Television (CILECT) idr. Mednarodno sodelovanje poteka preko izmenjav in gostovanj pedagogov in študentov AGRFT na tujih partnerskih univerzah, na številnih gledaliških in filmskih festivalih ter v okviru raziskovalnih programov in projektov pedagogov. Stalnica v pedagoškem procesu akademije so tudi gostovanja priznanih tujih pedagogov, raziskovalcev, strokovnjakov in umetnikov s področja dramskih umetnosti ter filma in televizije. Največ mednarodnih izmenjav študentov in pedagogov poteka v okviru programov Erasmus+ in Norveškega finančnega mehanizma ter na osnovi dvostranskih pogodb s tujimi univerzami.

Produkcija četrtega letnika Se mi vsaj ni treba poljubljati je tako skupaj s 14 gledališkimi šolami gostovala na mednarodnem bienalnem študentskem festivalu Istropolitana Project (http://istropolitanaproject.sk/wp/) v Bratislavi. Prejela je dve nagradi: strokovne žirije za najboljšo ansambelsko kreacijo in študentske žirije za najboljšega režiserja na festivalu.

Se mi vsaj ni treba poljubljati <em>Foto: Željko Stevanić</em>
Foto: Željko Stevanić
Se mi vsaj ni treba poljubljati <em>Foto: Željko Stevanić</em>
Foto: Željko Stevanić
Se mi vsaj ni treba poljubljati <em>Foto: Željko Stevanić</em>
Foto: Željko Stevanić
Se mi vsaj ni treba poljubljati <em>Foto: Željko Stevanić</em>
Foto: Željko Stevanić

Iskalnik